Nejužitečnější jazyky k učení: Komplexní průvodce

25 května 2023

V dnešním globalizovaném světě je učení cizích jazyků stále důležitější. Pomáhá nejen rozšířit si obzory a porozumět jiným kulturám, ale také zvyšuje kariérní vyhlídky a obchodní příležitosti.

S tolika jazyky, ze kterých si můžete vybrat, může být náročné se rozhodnout, který z nich je ten nejužitečnější jazyk k učení.

V tomto komplexním průvodci proto poskytneme informace o nejužitečnějších jazycích, které se můžete naučit. Odpovíme na otázky jako:

 • Jaký jazyk se naučit?
 • „Který jazyk je nejběžnější pro celosvětový obchod a podnikání?“
 • „Jaký jazyk je nejlepší se naučit pro kulturní obohacení?“
 • „Jaký jazyk je nejlepší se naučit pro práci v zahraničí?“
 • „Jaký je nejlepší druhý jazyk k učení obecně?“

Ať už máte zájem o kulturní obohacení nebo profesní růst, tato příručka vám pomůže učinit informované rozhodnutí o tom, který jazyk se hodí pro vaše potřeby nejvíce.

Světové vlajky v podobě obdélníkových ikon.

Nejlepší jazyk na světe pro učení: obecný pohled

Pokud jde o nejdůležitější jazyky, které je třeba se naučit, je těžké ignorovat hlavní hráče, a to: angličtinu, španělštinu, čínštinu, arabštinu a francouzštinu.

 1. Angličtina

 

Angličtina, která je lingua franca moderního světa, je bezpochyby nejrozšířenějším jazykem. Je oficiálním jazykem více než 50 zemí a používá se v mezinárodním obchodu, vzdělávání a politice. Znalost angličtiny se vyplatí, protože otevírá svět příležitostí osobních i pracovních. Odhaduje se, že na světě je téměř 1,5 miliardy anglicky mluvících lidí. Může se tedy jednak o nejlepší jazyk na světě co se týče účení a jedná se také o nejrozšířenější jazyk.

 1. Španělština

 

Španělština, s více než 580 miliony mluvících po celém světě, je druhým nejrozšířenějším jazykem. Je úředním jazykem více než 20 zemí a je nezbytná pro podnikání a obchod v Latinské Americe a Španělsku.

 1. Čínština

 

Čínština, s více než 1,3 miliardami mluvících po celém světě, je nejpoužívanějším jazykem domorodců na světě. Je oficiálním jazykem Číny, Tchaj-wanu a Singapuru a v mezinárodním obchodu se stává stále důležitějším.

 1. Arabština

 

S více než 420 miliony arabsky mluvících po celém světě je to oficiální jazyk ve více než 20 zemích. Jako jazyk Koránu je nezbytný pro ty, kteří se zajímají o islámská studia, politiku a obchod.

 1. Francouzština

 

S více než 300 miliony francouzsky mluvících po celém světě je to oficiální jazyk 29 zemí a je široce používán v mezinárodní diplomacii, obchodu a kultuře.

Ať už cestujete, studujete v zahraničí nebo se věnujete kariéře v mezinárodním obchodu, tyto jazyky vám jistě otevřou dveře! Pokud přemýšlíte o tom, který jazyk se učit, výběrem kteréhokoliv jazyka z výše uvedených určitě uděláte dobré rozhodnutí. Jedná se o nejžádanější jazyky na světě.

Dva mladí podnikatelé diskutují a plánují projekt v kanceláři.

Nejlepší jazyky k učení ve sféře podnikání

Jaké jazyky se učit, abyste mohli rozvíjet svou kariéru nebo společnost? Pokud jde o podnikání a obchod, některé jazyky jsou důležitější než jiné. Pokud se budete rozhodovat jaký jazyk se učit, rozhodně je třeba vzít v potaz skutečnost, který z nich budete ve svém životě nejvíce potřebovat.

Zde jsou nejužitečnější jazyky, které se můžete naučit a které mohou podpořit vaši kariéru ve světě podnikání:

 1. Mandarínská čínština

 

Jedním z nejlepších cizích jazyků pro podnikání je bezpochyby mandarínská čínština, která je klíčová pro obchodování v Číně, Hongkongu a na Tchaj-wanu. Tyto země jsou domovem některých z největších světových ekonomik a učení mandarínštiny vám může poskytnout konkurenční výhodu na trhu práce.

 1. Španělština
Číst více:  Jakými jazyky mluví v Duně?

 

„Který jazyk se učit, abych byl schopen porozumět většině světa?“, můžete se zeptat. Španělština je třetím nejpoužívanějším jazykem na světě a je nezbytná pro podnikání v Latinské Americe, Španělsku a Spojených státech. S rostoucím významem hispánského trhu si otevíráte příležitosti v mezinárodním obchodu, když mluvíte španělsky.

 1. Arabština

 

Střední východ je rychle rostoucí trh a arabština je klíčovým jazykem pro podnikání v tomto regionu. Je úředním jazykem více než 20 zemí a používá se v mezinárodní diplomacii, financích a energetice.

 1. Němčina

 

Německo je největší evropskou ekonomikou a je centrem strojírenství, výroby a inovací. Znalost německého jazyka vám může v těchto odvětvích poskytnout významnou výhodu a otevřít příležitosti pro mezinárodní obchod.

 1. Francouzština

 

Francouzština může být tím nejcennějším jazykem, který se lze naučit pro podnikání v Evropě, Kanadě a částech Afriky. Používá se také v mezinárodní diplomacii a je jedním z oficiálních jazyků Organizace spojených národů.

Znalost jednoho nebo více z těchto jazyků může otevřít příležitosti pro mezinárodní obchod, ať už jde o vyjednávání smluv, řízení týmů nebo budování vztahů s klienty. Jedná se o nejčastější jazyky, kterými se ve světě mluví. Pokud přemýšlíte, které jazyky se učit? Pro podnikání nebo práci se zahraničními klienty, jsou výše uvedené jazyky nejlepší volbou pro učení jazyků.

Usmívající se mladý pár sedící ve vlaku.

Nejužitečnější jazyky k učení pro cestování

Pokud rádi cestujete, učení cizích jazyků může výrazně zlepšit váš zážitek. Zde jsou některé z nejlepších jazyků, které se vyplatí naučit pro cestování:

 1. Španělština

 

Španělština je jazyk, který může výrazně zlepšit váš zážitek z cestování. Je široce používán v Jižní Americe, ve Španělsku a v mnoha částech Spojených států. Ve skutečnosti to je jeden z nejčastěji používaných světových jazyků a třetí nejpoužívanější jazyk po mandarínské čínštině a angličtině.

Přestože španělština byla dříve zmíněna jako užitečný jazyk pro podnikání, je také skvělou volbou na cesty, protože vám může pomoci orientovat se ve španělsky mluvících zemích a komunikovat s místními.

 1. Francouzština

 

Francouzština je jazyk, který může výrazně zlepšit váš zážitek z cestování, protože se jím mluví v mnoha částech světa, včetně Francie, Belgie, Kanady a mnoha afrických zemí.

I když to bylo dříve zmíněno jako užitečný jazyk pro podnikání, je to také skvělá volba pro cestování.

Od objednání lahodných croissantů v pařížské pekárně až po procházení rušných marockých trhů, znalost francouzštiny vám může otevřít mnoho vzrušujících možností cestování.

 1. Mandarínská čínština

 

Je to cizí jazyk, který může výrazně zlepšit váš zážitek z cestování, zvláště pokud plánujete navštívit Čínu, Tchaj-wan nebo Singapur, kde je to rodný jazyk.

Ačkoli to bylo dříve zmíněno jako užitečný jazyk pro podnikání, učení mandarínské čínštiny vám také může pomoci orientovat se v ulicích, objednávat chutné jídlo a komunikovat s místními obyvateli během vašich cest.

 1. Němčina

 

Němčina je jazyk, který může výrazně zlepšit váš zážitek z cestování, zvláště pokud plánujete navštívit Německo, Rakousko nebo Švýcarsko, kde se jedná o mateřský jazyk.

Němčina je bezpochyby jedním z nejdůležitějších jazyků v Evropě a může vám pomoci se v těchto zemích snadněji orientovat a komunikovat s místními obyvateli.

Od objednání lahodných klobás na bavorské pivní zahrádce až po objevování úžasné krajiny švýcarských Alp, znalost němčiny může otevřít mnoho vzrušujících možností cestování v srdci Evropy.

 1. Arabština

 

Arabština je jazyk, který může výrazně zlepšit váš zážitek z cestování, zejména pokud plánujete navštívit Blízký východ nebo severní Afriku, kde je jedním z nejdůležitějších jazyků, které se musíte naučit.

Dříve to bylo zmíněno jako jeden z nejdůležitějších jazyků, které se musíte naučit pro podnikání. Naučit se arabsky vám ale také může pomoci orientovat se na rušných trzích v Marrákeši, objednávat lahodné šawarmy v Bejrútu a vyjednávat ceny s prodejci v Káhiře.

Mladá žena v pracovní uniformě uvnitř skleníku.

Nejlepší jazyk pro práci v zahraničí

Naučit se nový jazyk vám může poskytnout výhodu na trhu práce. Ověřte si, který cizí jazyk je pro práci nejcennější se učit.

 1. Angličtina
Číst více:  Zajímavosti o Africe: Kontinent plný divů

 

Angličtina je pro vás nejlepší místo, kde začít, když přemýšlíte, který jazyk se vyplatí studovat. Je to nejčastěji používaný jazyk po celém světě a je to jazyk mezinárodního obchodu. Znalost angličtiny vám tak může poskytnout konkurenční výhodu v mnoha odvětvích.

 1. Mandarínská čínština

 

Čína je druhou největší ekonomikou světa a znalost mandarínské čínštiny může být cenným přínosem pro mnoho odvětví, zejména pro finance, technologie a výrobu.

 1. Španělština

 

Španělština je cizí jazyk široce používán v mnoha zemích a je to jeden z nejcennějších jazyků na světě. Je přínosná pro mnoho odvětví, včetně zdravotnictví, školství a pohostinství.

 1. Francouzština

 

Francouzština je cenným jazykem pro mnoho průmyslových odvětví, včetně módy, potravinářství a pohostinství. Je to také oficiální jazyk Organizace spojených národů a používá se v mezinárodní diplomacii.

Mladá turistka si užívá výhledy na staré město.

Nejlepší jazyk k učení pro kulturní obohacení

Naučit se cizí jazyk vám může pomoci lépe porozumět jiným kulturám a obohatit váš život. Zde jsou některé z nejlepších jazyků, které se můžete naučit pro kulturní obohacení:

 1. Italština

 

Italština je krásný jazyk, který je nejcennějším jazykem k učení v Itálii a mnoha dalších částech světa. Je to jazyk umění, hudby a jídla a znalost italštiny může výrazně zlepšit váš zážitek z italské kultury.

 1. Francouzština

 

Francouzština je jazykem lásky a je také jazykem umění, módy a kuchyně. Znalost francouzštiny může výrazně zlepšit vaše porozumění a uznání francouzské kultury.

 1. Arabština

 

Arabština je jazykem Koránu a je to důležitý jazyk pro islámskou kulturu. Učení arabštiny vám může pomoci lépe porozumět islámskému umění, literatuře a historii.

 1. Španělština

 

Španělština je jazykem mnoha bohatých a rozmanitých kultur, včetně kultur Jižní Ameriky, Španělska a Karibiku. Učení španělštiny vám může pomoci lépe ocenit a porozumět těmto kulturám.

Mnoho vlajek vlajících ve větru.

Jaký je nejrozšířenější jazyk k učení podle regionu

Když hledáte nejvýznamnější jazyky, které byste se měli naučit, je někdy zásadní, z jakého regionu pocházejí.

Možná se chcete naučit cizí jazyky z Evropské unie? Možná ty ze Střední a Jižní Ameriky? Nebo možná chcete zlepšit své znalosti v jiných jazycích?

Níže se podíváme, jaký je nejužitečnější jazyk k učení podle jednotlivých regionů.

Nejlepší evropský jazyk k učení

Učení jazyků v Evropě může být skvělý nápad, ať už hledáte jazyk, který je nejlepší se naučit pro vydělávání peněz, nebo jen ten, který vám pomůže snadno cestovat.

Nejlepší severský jazyk k učení

Ze severských jazyků je švédština nejužitečnějším jazykem pro studium, s více než 10 miliony rodilých mluvčích.

Je to také jeden z nejpřínosnějších jazyků Evropské unie, který se lze naučit, a mluví se jím ve Švédsku, Finsku a částech Norska.

Švédština je krásný a lyrický jazyk s bohatým kulturním dědictvím, včetně autorů oceněných Nobelovou cenou a úžasných krajin.

Nejlepší slovanský jazyk k učení

Ruština je nejrozšířenějším slovanským jazykem s více než 150 miliony rodilých mluvčích. Je také úředním jazykem Ruska, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Nejlepší africký jazyk k učení

„Jaký jazyk se naučit od Afričanů?“, můžete se ptát sami sebe.

Záleží samozřejmě na vašich zájmech, kariérních cílech a cestovních plánech. Obecně je však svahilština jedním z nejdůležitějších jazyků, které se v Africe učí, s více než 100 miliony mluvících ve východní a střední Africe. Je také úředním jazykem Tanzanie a Keni.

Nejužitečnější jazyk k učení v Latinské Americe

Pokud přemýšlíte, jaký jazyk je nejlepší se naučit v Latinské Americe, španělština je jasná volba.

Španělština je nejvýznamnějším jazykem, který se lze v Latinské Americe naučit, protože je oficiálním jazykem v mnoha zemích (včetně Mexika, Kolumbie, Argentiny a Peru).

Naučte se španělsky a získáte přístup k bohatému kulturnímu dědictví, od pulzujících pouličních festivalů v Mexiku až po ohromující krajinu Patagonie.

Číst více:  DND Jazyky 5e: Úplný seznam standartních a exotických jazyků

Španělština je navíc jazykem obchodu a podnikání v regionu, což z ní činí cennou dovednost pro každého, kdo má zájem pracovat nebo cestovat v Latinské Americe.

Stoh knih na mapě světa.

Jaký jazyk se učit? Závěr

Na závěr lze říci, že učení jazyků může být cennou a obohacující zkušeností z mnoha důvodů. Ale jak se naučit jazyk, to je velmi individuální záležitost. Většina lidí vám potvrdí, že nejefektivnější metodou jak se naučit jazyk je přímo v dané zemi, kde nemáte možnost mluvím jiným, než daným cizím jazykem.

Pokud tedy přemýšlíte, který jazyk je nejlepší se naučit, zvažte své cíle a zájmy a začněte objevovat mnoho úžasných jazyků světa.

A pokud se neradi učíte jiné jazyky a nikdy si nepoložíte otázku „Jaký jazyk se naučit?“, máme dobrou zprávu. Vezměte si Vasco Translator s sebou na cesty a my se za vás postaráme o jazykové bariéry!

Ve zkratce:

Naučit se nový jazyk může být skvělý způsob, jak se otevřít novým možnostem v kariéře a cestování, zároveň vám umožní lépe porozumět a ocenit jiné kultury. Mezi nejužitečnější jazyky pro podnikání a cestování patří angličtina, španělština, mandarínská čínština, arabština a francouzština. Ve sféře podnikání jsou mandarínská čínština a španělština zásadní pro obchodování v Asii a Latinské Americe. Při cestování se v mnoha zemích mluví španělsky a francouzština, mandarínská čínština a arabština vám pomohou orientovat se v ulicích a komunikovat s místními obyvateli. Pro práci v zahraničí je angličtina nejlepším jazykem pro začátek, zatímco mandarínská čínština je nezbytná pro podnikání v Číně. Pro kulturní obohacení jsou skvělou volbou italština, japonština, francouzština a arabština. Nejlepší jazyk, který se naučíte, nakonec závisí na vašich cílech a zájmech.

FAQ:

Otázka: Nejlepší jazyk, který se vám vyplatí naučit se pro práci v zahraničí?

Angličtina, mandarínská čínština, španělština, arabština a francouzština jsou světové jazyky, které jsou užitečné pro práci v zahraničí. Z těchto jazyků je angličtina nejčastěji používaný jazyk a je to jazyk mezinárodního obchodu. Znalost mandarínské čínštiny může být cenným přínosem pro mnoho odvětví, zejména pro finance, technologie a výrobu. Španělština je široce používána v mnoha zemích a je prospěšná pro mnoho odvětví, včetně zdravotnictví, školství a pohostinství. Arabština je pátým nejčastěji používaným jazykem na světě a je tak důležitým jazykem pro mnoho průmyslových odvětví, včetně ropy a zemního plynu, financí a mezinárodní diplomacie. Francouzština je cenným jazykem pro mnoho odvětví, včetně módy, potravinářství a pohostinství.

Otázka: Jaký jazyk se učit pro kulturní obohacení?

Italština, japonština, francouzština, arabština a španělština jsou jedny z nejlepších světových jazyků, které se lze naučit pro kulturní obohacení. Italština je nejcennějším jazykem, který se lze v Itálii a mnoha dalších částech světa naučit. Je to jazyk umění, hudby a jídla a znalost italštiny může výrazně zlepšit váš zážitek z italské kultury. Japonština má bohaté kulturní dědictví a znalost japonštiny vám může pomoci lépe porozumět a ocenit japonské umění (jako manga a anime), literaturu a kuchyni. Francouzština je jazykem lásky a je také jazykem umění, módy a kuchyně. Znalost francouzštiny může výrazně zlepšit vaše porozumění a uznání francouzské kultury. Arabština je jazykem Koránu a je důležitá pro islámskou kulturu. Učení arabštiny vám může pomoci lépe porozumět islámskému umění, literatuře a historii. Španělština je jazykem mnoha bohatých a rozmanitých kultur, včetně kultur Jižní Ameriky, Španělska a Karibiku. Učení španělštiny vám může pomoci lépe ocenit a porozumět těmto kulturám.

Otázka: Jaký je nejrozšířenější jazyk, který se lze naučit podle regionu?

Nejrozšířenější jazyk, který se lze naučit podle regionu, závisí na daném regionu. Například v Evropě je nejužitečnějším jazykem k učení švédština s více než 10 miliony rodilých mluvících. Je to také jeden z nejpřínosnějších jazyků Evropské unie, který se lze naučit, a mluví se jím ve Švédsku, Finsku a částech Norska. V severském regionu je švédština nejpřínosnějším jazykem k učení. Ve slovanském regionu je ruština nejrozšířenějším jazykem s více než 150 miliony rodilých mluvčích. V Africe je svahilština jedním z nejdůležitějších jazyků, který je třeba se naučit, s více než 100 miliony mluvících ve východní a střední Africe. V Latinské Americe je nejvýznamnějším jazykem, který se lze naučit, v mnoha zemích je také úředním jazykem.

Baros Marta

Robert Faber

Robert je vášnivým cestovatelem a fanouškem nových technologií. Umí dobře vařit, ale nikdy na to nemá dostatek času což má za následek, že na většinu jídel si nakonec stěžuje. Pravidelně chodí do posilovny.

PODOBNÉ POZÍCIE

Největší zajímavosti o Japonsku

Největší zajímavosti o Japonsku

Vítejte v zemi sushi, samurajů a sumo! Japonsko je země, kde se starobylé tradice plynule prolínají s nejmodernějšími technologiemi. Japonsko je velmi zajímavou a exotickou zemí, která nabízí mnoho zajímavosti k objevení - od kuriózních kulturních praktik po...

Island v červnu – Je to dobrý nápad na dovolenou?

Island v červnu – Je to dobrý nápad na dovolenou?

Plánování letní dovolené je vždy vzrušující a Island je jednou z těch destinací, které rozhodně stojí za návštěvu. Ale jaké je počasí na Islandu v červnu? Jaké svátky můžete zažít a co všechno tam můžete dělat? V tomto článku se podíváme na všechno, co potřebujete...

Zajímavosti o Africe: Kontinent plný divů

Zajímavosti o Africe: Kontinent plný divů

Afrika, kontinent překypující divy, je pokladnicí, která láká cestovatele a zvídavé osoby. A tak se možná ptáte: Co je na Africe tak zajímavého? Jaká jsou zvířata z Afriky a jaká je africká kultura? Od rozlehlých savan po rušná města, jak jižní, tak severní Afrika je...

Jak říci „Miluji tě“ v různých jazycích?

Jak říci „Miluji tě“ v různých jazycích?

Zajímá vás, jak říci Miluji tě v mnoha jazycích a ne jen v tom našem rodném jazyce? Jak říci Miluji tě španělsky? Nebo jak říci Miluji tě francouzsky? Nebo možná žijete ve scénáři ala „Láska nebeská“ a zajímá vás, jak říci Miluji tě portugalsky. Některé jazykové verze...

Jaký je nejlehčí jazyk na světě? Hloubkový průzkum

Jaký je nejlehčí jazyk na světě? Hloubkový průzkum

Cesta za učením nového jazyka často začíná základní otázkou: "Jaký jazyk je nejlehčí?" Tento průzkum není jen o identifikaci některých snadných jazyků k naučení, ale o pochopení různých aspektů, které přispívají k lehkosti učení jazyka. V tomto komplexním průvodci se...

Jaký je nejméně mluvený jazyk na světě?

Jaký je nejméně mluvený jazyk na světě?

V dnešním světě, kde je komunikace klíčová, hrají jazyky zásadní roli v propojování lidí z různých kultur a prostředí. Zatímco mnozí z nás používají široce rozšířené jazyky jako je angličtina, mandarínština nebo španělština, existuje nespočet méně známých a vzácných...