Navigace kulturami: Co nedělat při cestování do zahraničí

Globus
19 března 2024

Vydat se na cestu do jiných zemí může být vzrušující zážitek, ale je zásadní postupovat opatrně a s respektem k místním zvyklostem a tradicím každé destinace.

Může být užitečné vědět například, jaké chování není vhodné v Turecku, když plánujete dovolenou v této oblíbené destinaci.

Zde je průvodce, který nám stručně napoví, co nedělat v jednotlivých zemích, abyste si zajistili plynulejší a příjemnější mezinárodní dobrodružství. Zůstaňte s námi, pokud se chcete dozvědět více!

Pojďme se tedy podívat, jak se chovat v jiných zemích. Po přečtení tohoto článku budete vědět, čemu se vyhnout při cestování mimo vaši domovskou zemi.

Samotný cestovatel na cestě

Co dělat a nedělat v jiných zemích: Cesta kolem světa

Někteří místní obyvatelé jsou méně citliví na kulturní nuance než jiní, nicméně je dobré si pamatovat, že určitému chování je třeba se striktně vyhnout.

Podívejme se na věci zakázané v jiných zemích. Zaměříme se zde na některé z nejpopulárnějších turistických destinací po celém světě.

Takže, na co si dát pozor v jiných zemích? Podívejme se!

Co nedělat v Dubaji: Buďte ohleduplní a skromní

Z celého světa jsme vybrali Dubaj jako první. Spojené arabské emiráty jsou oblíbenou exotickou destinací na Blízkém východě.

Při návštěvě Dubaje si můžete jistě vychutnat oslnivé panorama s Burj Khalifa, nejvyšší budovou světa, a opulentní životní styl. Pamatujte však, že kultura Emirátů je velmi konzervativní.

Takže, pokud jde o to, co nedělat v Dubaji, měli byste se vyhnout veřejným projevům náklonnosti, zejména během svatého měsíce Ramadánu. Oblečte se skromně, zejména při návštěvě náboženských míst, abyste projevili respekt k místní kultuře.

Je také dobré si pamatovat, že v Dubaji můžete legálně pít alkohol, ale měli byste ho konzumovat v soukromí vašeho ubytování.

Co nedělat v Japonsku: Žádné spropitné, prosím

Další místo na naší cestě je Japonsko. Takže, co se v Japonsku nedělá, pokud jste turisté?

Ve zemi vycházejícího slunce pravidla říkají, že spropitné není jen neobvyklé, ale může být považováno za nevhodné.

Odolejte nutkání dávat spropitné v restauracích nebo hotelech, protože to je v rozporu s japonskými zvyky. Místo toho vyjádřete svou vděčnost slušným pokloněním nebo jednoduchým „arigato“.

Lokální obchod asijského typu

Co nedělat ve Francii: Nespěchejte s kulinářským zážitkem

Další zastávka na naší cestě s doporučeními, jakému chování se v zahraničí vyhnout, je Francie.

Francie je proslulá svými kulinářskými pochoutkami a Francouzi berou svá jídla vážně. Vyhněte se spěchu při jídle; místo toho si vychutnejte každý chod a užijte si pomalé tempo.

Takže nespěchejte na číšníky a užívejte si svá jídla v klidu – ve Francii je jídlo považováno za pomalý zážitek. Na stole ve Francii najdete téměř vždy vynikající jídlo a pití. Francouzi jsou svou láskou k jídlu a vínu proslulí.

Číst více:  Tipy na levné cestování: Jak ušetřit peníze při cestování

Také, pokud jde o to, co nedělat ve Francii, vyhněte se žádostem o změny v pokrmech v restauraci – důvěřujte odbornosti šéfkuchaře.

Co nedělat v Řecku: Neukazujte otevřenou dlaň

Pokud jde o tipy, jak se chovat v zahraničí během cestování, musíme navštívit Řecko.

Srdečná pohostinnost Řecka je nepřekonatelná, ale existují kulturní nuance, na které je třeba dát pozor. Určitě byste se měli vyhnout gestikulaci otevřenou rukou, protože to může být považováno za neslušné.

Toto gesto se nazývá „moútza“ a je považováno za neslušné. Může být vnímáno jako ekvivalent ukázání prostředníčku.

Vyhněte se ukazování nohou na náboženské ikony, což je gesto považované za nezdvořilé.

Co nedělat v Mexiku: Neoslovujte lidi křestním jménem

Na naší cestě, jak se chovat v jiných zemích zamíříme nyní do Mexika.

V Mexiku se zdá, že Siesta patří minulosti, zejména ve velkých městech. Nicméně ti, kteří mohou, stále zavírají své podniky brzy odpoledne, aby snědli doma oběd a zdřímli si.

Také, pokud jde o to, co nedělat v Mexiku, vyhněte se oslovení někoho křestním jménem (což je běžné například ve Spojených státech) a když jíte s někým, ujistěte se, že se podělíte o jídlo s ostatními. V opačném případě můžete být považováni za hrubého člověka.

Co nedělat v Singapuru: Nežvýkejte žvýkačku

Singapur má od roku 1992 přísné zákony týkající se žvýkání žvýkačky. Vyhněte se nošení nebo žvýkání žvýkačky na veřejných místech, protože to může vést k pokutám.

Když se rozhodnete navštívit Singapur, dodržujte místní předpisy, abyste si zajistili bezproblémovou návštěvu.

Dvě cestovatelky ve městě

Co nedělat ve Vietnamu: Respektujte starší

Další zastávka na naší cestě jak se chovat v zahraničí, je Vietnam.

Ve vietnamské kultuře jsou starší lidé vysoce respektováni a projevování patřičné úcty je zásadní. Mírně se ukloňte při pozdravu starší osoby nebo ji potřeste rukou, pokud vám první podá ruku.

Vyhněte se oslovení někoho staršího křestním jménem, místo toho použijte vhodné tituly jako „teta“ nebo „strýc“. Toto malé gesto má velký význam pro pozitivní interakce.

Také, pokud jde o to, co nedělat ve Vietnamu, největší urážkou vůči starší osobě je dotknout se její hlavy.

Co nedělat v Maroku: Vyhněte se agresivnímu vyjednávání

Další zastávka na naší cestě co nedělat v jiných zemích, je Maroko.

Ačkoli je vyjednávání běžnou praxí na marockých trzích, dělejte to s respektem a úsměvem. Vyhněte se agresivnímu smlouvání, protože to může být vnímáno jako neslušné.

Přistupujte k procesu jako k přátelské výměně spíše než k ostrému jednání.

Navíc si pamatujte, že Maroko je muslimská země. Je důležité oblékat se konzervativně a skromně. Také, když jste pozváni do něčího domova, nezapomeňte si sundat boty před vstupem.

Co nedělat v Indii: Nenoste odhalující oblečení

Další zastávka na naší cestě co nedělat v jiných zemích, je Indii. Je to země rozmanitých kultur a náboženství.

Při návštěvě chrámů nebo jiných posvátných míst se oblečte skromně. Vyhněte se kraťasům, tílkům bez rukávů a odhalujícímu oblečení, abyste projevili respekt k posvátným prostorům.

Také, stejně jako v Maroku, vyhněte se nošení bot uvnitř něčího domova. Kromě toho, nejezte jídlo ani nepředávejte předměty levou rukou. Levá ruka je považována za nečistou a je spojována s činnostmi vyhrazenými pro návštěvu toalety.

Žena v posvátném chrámu

Co nedělat v Turecku: Neukazujte spodní část vašich chodidel

Další zastávka na naší cestě co nedělat v jiných zemích, je Turecko.

V Turecku je považováno za urážlivé ukazovat spodek vaší boty na kohokoliv. Takže se vyhněte křížení nohou tak, aby byl vidět spodek vašich nohou, když sedíte.

Číst více:  Vánoce ve světě: Jak strávit globální svátky?

Buďte si vědomi tohoto gesta, abyste udrželi pozitivní a respektující interakci.

Je také důležité nenosit boty v místech uctívání a vyhnout se blokování výhledu někomu, kdo se modlí.

Co nedělat v Kataru: Nenoste plavky a odhalující oblečení

Během naší cesty, jak se chovat pří cestování, bychom určitě měli navštívit Katar.

Nevhodné oblečení není v Kataru dobře přijímáno, takže si pamatujte, že je důležité se oblékat s respektem. Je důležité zakrýt si kolena a ramena, takže žádné krátké šaty a žádné oblečení bez rukávů. Také si pamatujte, že plavky jsou na plážích v Kataru zakázány.

Fotografování je také zakázáno v různých nábožensky významných místech v Kataru.

Vyhněte se jakémukoli chování, které by mohlo být považováno za nevhodné na veřejnosti, a ujistěte se, že dodržujete konzervativní hodnoty země.

Co nedělat v Portugalsku: Respektujte siestu

Portugalská siesta, známá jako „sesta“, je ceněnou tradicí, i když ji nepraktikuje každý.

Přesto mají Portugalci svůj oběd ve 13:00 a obchody i restaurace se zavírají kolem 15:00. Obvykle se neotevírají až do 19:00.

Vyhněte hluku nebo hlasitým aktivitám během této doby. Respektujte místní rytmus a užijte si klidnou pauzu.

Co je více, portugalští obyvatelé neschvalují nadměrnou konzumaci alkoholu, protože to může vést k nekontrolovatelnému chování. Místní obyvatelé opravdu ocení bezpečné a příjemné prostředí.

Co nedělat v Kolumbii: Nepředpokládejte homogenitu

Další zastávka na naší cestě co nedělat v jiných zemích, je Kolumbie. Kolumbie se může pochlubit bohatou kulturní diverzitou.

Vyhněte se předpokladu, že všechny regiony a lidé jsou stejní. Věnujte čas poznávání jedinečných zvyků a tradic každé oblasti, kterou navštívíte.

Místní obyvatel na ulici s košíkem

Co nedělat v Brazílii: Vyhněte se dělnickým čtvrtím Favela

Ačkoliv je Brazílie známá svou živou kulturou, doporučujeme se vyhnout Favelám (městským slumům).

Vyhněte se vstupu do těchto oblastí bez místního průvodce, abyste zajistili svou bezpečnost a projevili respekt k obyvatelům.

Také se vyhněte chůzi sami nebo používání metra v noci. Nenoste cenné předměty v kapse, ale použijte raději tašku přes rameno. Co víc, dávejte si pozor na kapsáře v hlavních turistických destinacích.

Co nedělat v Norsku: Nepijte alkohol ve všední dny

V Norsku není konzumace alkoholu ve všední dny dobře vnímána. Také, pokud si chcete alkohol koupit, nečekejte do pozdních hodin, protože Norsko má velmi přísná pravidla pro prodej alkoholu.

Po 20:00 ve všední dny, po 18:00 v sobotu a v neděli vůbec si nebudete moci koupit nic silnějšího než kávu.

Také některé bary nemají povoleno podávat alkohol, zejména tvrdý alkohol, večer, například po 21:00.

Místní obchod během večera.

Co nedělat v Saúdské Arábii: Nenoste vyzývavé oblečení

Saúdská Arábie má konzervativní dress code, zejména pro ženy. Vyhněte se odhalujícímu oblečení a dodržujte místní standardy. Ženy by měly vybírat oblečení, které neodhaluje jejich kolena a zakrývá hlavu. U nás je toto nepochopitelné, ale během cestování bychom se měli přizpůsobit místním pravidlům.

Muži by se také měli vyhnout nošení kraťasů.

Seznamte se s kulturními normami v Arábii, abyste zajistili respektující a pohodlný zážitek.

Co nedělat v Číně: Nediskutujte o citlivých politických tématech

Při cestování do Číny je zásadní být ohleduplný k kulturním nuancím a vyhnout se určitým chováním, které by mohlo být považováno za neuctivé nebo nevhodné.

Především je klíčové se nevyjadřovat otevřeně k citlivým politickým tématům, protože to může vést k nepříjemným nebo napjatým konverzacím.

Dále se vyhněte dávání spropitného v restauracích, protože to není běžná praxe v Číně a může být přijata s nepochopením.

Číst více:  Nejlepší místa k návštěvě na světě pro každý jednotlivý měsíc v roce

Neukazujte přímo na lidi jedním prstem, protože toto může být vnímáno jako nezdvořilé.

Turisté spolu navzájem hovoří

Respektování kultury a dodržování pravidel během cestování

Doufáme, že náš krátký průvodce na téma co dělat a nedělat v jiných zemích, je pro vás přínosný. Doufáme, že tyto informace vám pomohou lépe se orientovat v kulturních nuancích a zvyklostech různých zemí a zajistí vám bezpečnější a příjemnější cestovní zážitky.

Pamatujte, že cestování není jen o objevování nových míst, ale také o poznávání a respektování bohatého kulturního dědictví, které tyto destinace nabízejí. S otevřeným srdcem, zvědavou myslí a hlubokým oceněním kaleidoskopu kultur, které dělají náš svět nekonečně fascinujícím, se vydejte na své globální dobrodružství.

Každá země nabízí jedinečný zážitek a respektování místního způsobu života je zásadní pro harmonickou cestu. Pamatujte, že etiketa v jiných zemích může být odlišná od té ve vaší vlastní.

Respektujte cizí zvyky. Pamatujte, že kulturní citlivost přesahuje dodržování pravidel; vědět, co nedělat v Dubaji, v Japonsku nebo v Maroku nemusí být dostačující. Být respektující zahrnuje také upřímný zájem o pochopení a ocenění perspektiv lidí, se kterými se setkáváte.

Ať už se ocitnete na rušných trzích v Maroku, v klidných chrámech v Japonsku nebo na živých ulicích Brazílie, klíčem k úspěšné mezinárodní cestě je vaše schopnost přizpůsobit se a projevit respekt. Od skromného oblékání v konzervativních společnostech po nedávání spropitného v Japonsku, dodržování těchto zvyklostí bude mít vliv na váš cestovatelský zážitek. Jak se vydáváte na své globální dobrodružství, přijměte příležitost učit se, růst a navazovat spojení se světem. Zapojte se do konverzací, sdílejte úsměvy a buďte otevření kráse rozmanitosti. Každé „nedělejte“ uvedené v tomto průvodci je příležitostí k budování mostů, podpoře porozumění a vytváření trvalých vzpomínek. Pamatujte, cestování není jen o destinacích; jde o cestu, lidi a příběhy, které se po cestě odvíjejí. Tak vyrazte s otevřeným srdcem a zvědavou myslí, která činí náš svět nekonečně fascinujícím.

Šťastnou cestu a ať je váš průzkum světa plný respektu, porozumění a oslavy neuvěřitelné rozmanitosti, která činí naši planetu opravdu mimořádnou.

A pokud potřebujete dokonalého cestovního společníka, vyzkoušejte Vasco univerzální překladač. Tento kvalitní překladač nabízí mnoho špičkových funkcí, jako je překladač textu, hlasový překladač a foto překladač. Vasco Translator vám pomůže překonat jazykové bariéry!

V kostce

Tento komplexní průvodce poskytuje náhledy do kulturní etikety a radí, co nedělat při cestách do různých zemí světa. Od dodržování konzervativních norem v Dubaji, přes vyhýbání se spropitnému v Japonsku, po vychutnávání jídel ve Francii a projevování úcty starším ve Vietnamu, průvodce pokrývá širokou škálu kulturních nuancí. Zdůrazňuje význam skromnosti v Indii a Turecku, oblékání se konzervativně na posvátných místech a navigaci v citlivých tématech v Číně. Průvodce také vysvětluje regionální specifika, jako jsou siesty v Portugalsku a opatrná návštěva brazilských favel. Respektování kultury je zdůrazněno jako klíčové pro bezproblémovou a respektující globální cestu.

FAQ:

Jak průvodce zdůrazňuje význam kulturní citlivosti během mezinárodních cest a jakou roli hraje ve vytváření pozitivních interakcí?

Průvodce zdůrazňuje význam kulturní citlivosti tím, že vymezuje specifické chování, kterému by se mělo v různých zemích vyhnout. Poukazuje na to, že cestování není jen o prozkoumávání nových míst, ale také o ponoření se do rozmanitých tradic a zvyků. Kulturní citlivost přesahuje jednoduché dodržování pravidel; zahrnuje upřímný zájem o pochopení a ocenění rozdílných perspektiv, což zajišťuje harmonický a pozitivní cestovní zážitek.

Můžete poskytnout příklady z průvodce, které ilustrují rozmanité kulturní nuance, na které by cestovatelé měli být upozorněni, od dress code v Saúdské Arábii po vyhýbání se spropitnému v Japonsku?

Příklady kulturních nuancí zahrnují potřebu skromného oblékání v konzervativních společnostech, jako je Saúdská Arábie, vyhýbání se spropitnému v Japonsku kvůli místním zvyklostem a projevování úcty starším ve Vietnamu používáním vhodných oslovení. Průvodce také zdůrazňuje specifická chování, jako je vyhýbání se veřejným projevům náklonnosti v Dubaji a vyhýbání se agresivnímu smlouvání na marockých trzích.

Jakými způsoby průvodce povzbuzuje cestovatele k využití příležitosti učit se, růst a navazovat spojení se světem, a jak navrhuje přizpůsobit se různým kulturním zvykům, aby se zlepšil celkový cestovní zážitek?

Průvodce povzbuzuje cestovatele, aby přistupovali k jejich cestě s otevřeným srdcem, zvědavou myslí a hlubokým oceněním pro kulturní rozmanitost. Navrhuje přizpůsobit se zvykům, jako jsou siesty v Portugalsku a navigace citlivých témat v Číně. Zapojením do konverzací, sdílením úsměvů a respektováním místních zvyků mohou cestovatelé budovat mosty, podporovat porozumění a vytvářet trvalé vzpomínky. Důraz je kladen na oslavu neuvěřitelné rozmanitosti, která činí globální průzkum bohatým a odměňujícím zážitkem.

Robert Faber

Robert je vášnivým cestovatelem a fanouškem nových technologií. Umí dobře vařit, ale nikdy na to nemá dostatek času což má za následek, že na většinu jídel si nakonec stěžuje. Pravidelně chodí do posilovny.

Podobné položky

Zajímavosti o Africe: Kontinent plný divů

Zajímavosti o Africe: Kontinent plný divů

Afrika, kontinent překypující divy, je pokladnicí, která láká cestovatele a zvídavé osoby. A tak se možná ptáte: Co je na Africe tak zajímavého? Jaká jsou zvířata z Afriky a jaká je africká kultura? Od rozlehlých savan po rušná města, jak jižní, tak severní Afrika je...

Jak říci „Miluji tě“ v různých jazycích?

Jak říci „Miluji tě“ v různých jazycích?

Zajímá vás, jak říci Miluji tě v mnoha jazycích a ne jen v tom našem rodném jazyce? Jak říci Miluji tě španělsky? Nebo jak říci Miluji tě francouzsky? Nebo možná žijete ve scénáři ala „Láska nebeská“ a zajímá vás, jak říci Miluji tě portugalsky. Některé jazykové verze...

Jaký je nejlehčí jazyk na světě? Hloubkový průzkum

Jaký je nejlehčí jazyk na světě? Hloubkový průzkum

Cesta za učením nového jazyka často začíná základní otázkou: "Jaký jazyk je nejlehčí?" Tento průzkum není jen o identifikaci některých snadných jazyků k naučení, ale o pochopení různých aspektů, které přispívají k lehkosti učení jazyka. V tomto komplexním průvodci se...

Jaký je nejméně mluvený jazyk na světě?

Jaký je nejméně mluvený jazyk na světě?

V dnešním světě, kde je komunikace klíčová, hrají jazyky zásadní roli v propojování lidí z různých kultur a prostředí. Zatímco mnozí z nás používají široce rozšířené jazyky jako je angličtina, mandarínština nebo španělština, existuje nespočet méně známých a vzácných...

Vánoce ve světě: Jak strávit globální svátky?

Vánoce ve světě: Jak strávit globální svátky?

Vánoce nejsou obyčejným svátkem, může to být také den, kdy je třeba překonat jazykové bariéry. Pro neohrožené cestovatele a ty, kteří žijí v multikulturních rodinách, je to příležitost prozkoumat vánoční tradice po celém světě. Pojďme se společně podívat, jak se slaví...

Proč je angličtina nejrozšířenější jazyk?

Proč je angličtina nejrozšířenější jazyk?

V dnešním propojeném a rychle se vyvíjejícím světě je koncept "společného jazyka" relevantnější než kdy jindy. Většina z nás by souhlasila, že důležitost angličtiny je v současném světě opravdu značná. Angličtina je globálním jazykem obchodu, médií a diplomacie. Takže...

Zažijte kouzlo Egypta: Prázdniny v prosinci

Zažijte kouzlo Egypta: Prázdniny v prosinci

Jak se blíží prosinec, znovu se objevuje věčná otázka, kde strávit svátky. Zatímco existuje mnoho destinací, které slibují sváteční atmosféru nebo únik ze zimního chladu, Egypt se odlišuje jako jedinečná směs obojího. Tato nádherná země přitahuje v hlavní sezóně mnoho...